הדרכות בגובה

אחד מסיכוני העבודה הבולטים במיוחד, אשר אחראי על למעלה מ-60% מתאונות העבודה המדווחות מדי שנה, כמו גם על עיקר הנפגעים בתאונות עבודה, הוא סיכון הגובה.

סיכון הגובה מוגדר כעבודה אשר מתבצעת למעלה משני מטרים מעל גובה פני הקרקע, בין אם בקביעות ובין אם לסירוגין. על פי תקנות הבטיחות בעבודה, לא ניתן על פי חוק, להעסיק עובד בעבודה בגובה, אף לא באופן חד פעמי, ללא הדרכת בטיחות בעבודה בגובה אשר תתבצע על ידי מדריך מוסמך ומורשה.

מהן התעשיות בהן נדרשות הדרכות גובה?

הדרכות עבודה בגובה נדרשות במרבית התעשיות, כאשר בעיקרן:

תעשיית הבנייה- עבודת הבנייה כוללת באופן שוטף עבודה בגובה, עמידה ומעבר על גבי פיגומים נייחים ופיגומים ניידים, תנועה במבנה ובגובה של מספר קומות, ללא מעקות וגימורי בטיחות, ומחייבת הדרכת בטיחות כמו גם אספקה ושימוש ל מוצרי מיגון סביבתי ומיגון אישי לעובדי הבנייה באתר.

תעשיית החקלאות- תעשיית החקלאות כוללת לא מעט עבודות טיפול, טיפוח, גיזום וקטיף מעצים, מה שמחייב טיפוס לגובה, שימוש ועמידה על סולמות מסוגים שונים, תמיכה באמצעות ענפים, שימוש בבמות הרמה וכלים נוספים שנועדו להבטיח נגישות לעובדי תעשיית החקלאות עד לצמרות העצים.

תעשיית השיפוצים- עבודות צבע, טיח, חיפוי ועבודות נוספות בבתים ובמבנים מסחריים, דורשים נגישות לגובה ומתן כלים מקצועיים לביצוע העבודות תוך שמירה על אלמנט הבטיחות. לצד אלה ניתן למצוא גם עובדים בתחום איטום הגגות, המרזבים, שרברבים ואחרים.

תעשיות יצרניות- בהתאם לאופי התעשייה וצרכי תהליך הייצור תעשיות אלו יכולות לכלול צרכי נגישות לגובה באמצעים שונים.

תעשיית הניקיון- ניקוי מבנים וניקוי חיצוני של חלונות ומבנים בעלי תאורה טבעית (בדומה למבנים במראה זכוכית המאפיינים את תעשיית ההייטק), ניקוי בשיטת הסנפלינג וכדומה. עבודות מעין אלו מצריכים פתרונות נגישות, טיפוס, שימוש נכון ברתמה וכלים רבים נוספים כמענה לסיכון המהותי.

עובדי במה ותעשיית הבידור- במות בנויות מטבען באמצעות הרמה ומתן אלמנט של גובה, מה שחושף את כלל עובדי התעשייה: עובדי הבמה, התאורנים ואחרים לסיכון הגובה ומחייב הדרכה ומתן כלים לשמירה על הבטיחות ולמניעת נפילות.

מסחר ורשתות שיווק- עובדי רשתות השיווק והמסחר במקרים רבים ובמטרה למיצוי של אתגרי מקום ואחסון, נדרשים לנגישות לגובה רב, לסידור ואחסון סחורות ולאספקה. עבודה זו מתבצעת לסירוגי, לרוב באמצעות סולמות אישיים, ומצריכים משנה זהירות דווקא מאחר ומדובר בעובדים לא מקצועיים.

תעשיית החשמל- עובדי חברת החשמל ועובדים פרטיים בתעשיית החשמל (קבלני חשמל, חשמלאים בדרגות שונות) נדרשים לא אחת לאתגרי גובה, ליצירת נגישות והגעה לחיבורים, חיווטים וחוטי חשמל.

תעשיית התקשורת- אנטנות ופתרונות תקשורת מוצבים על גבי גגות, בגובה רב, במטרה להגן על האנטנה ממפגעים שונים. עובדי התעשיות הללו, בניהם: טכנאים בחברות הסלולריות, טכנאים בחברות האינטרנט, הלוויין, הכבלים ועוד, נדרשים להדרכת עבוה בגובה.

מהי הדרכת בטיחות בגובה

הדרכת בטיחות בגובה היא הדרכה אשר מתמקדת בסיכוני הגובה, הן אלה הייעודיים לתעשייה האמורה והן אלו הכלליים המוכרים, ומספקת בראש ובראשונה מודעות לסיכון. עם המודעות התמידית אשר תלווה את העובדים החשופים לסיכוני גובה, יינתנו גם כלים מעשיים להתמודדות עם הסיכון:

יצירת סביבת עבודה בטוחה

עבודת צוות וגיבוי לעובדים בגובה

שימוש בעזרים

הישענות וכיפוף

אמצעי מיגון אישיים

דיווח על מפגעים

וכלים רבים נוספים.

מדריכי קרס והכשרה לעבודה בגובה הם מדריכים אשר הוסמכו כחוק, ומביאים ידע תאורטי וידע מעשי מן ענפי התעשייה השונים, ומכירים הלכה למעשה את אתגרי השטח. האחריות על הדרכת עבודה בגובה לעובדים חלה על המעסיק, על פי חוק.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

0
סל קניות
×